Біографія письменника Григорій Сковорода
- ПІБ: Григорій Савич Сковорода
- Рік народження: 3 грудня 1722 року
- Місце народження: Чорнухи, Лубенський полк
- Рік смерті: 9 листопада 1794 року
- Місце смерті: Іванівка, Харківщина, Україна
- Категорія: Біографії-письменників
-
Рейтинг: 0 (0 голосів) -
Скорочена біографія Григорій Сковорода:
- Григорій Савич Сковорода – український просвітитель – гуманіст, філософ, поет, педагог.
- Г. Сковорода був найвизначнішим діячем українського культурного та літературного життя ХVІІІ ст. Його називали мандрівним філософом. Сковорода вважається родоначальником алегоричного жанру. Сам Сковорода називав себе Варсавою (Син Свободи).
- Григорій Сковорода народився 3 грудня 1722 року в безземельній козацькій родині в селі Чорнуха Полтавської області. Початкову освіту здобув у сільській школі, навчався у привілейованого диякона-скрипаля, співав у церкві.
- У 1738 році почав навчатися в Могилянській академії в Києві.
- З 1742 по 1744 жив у Петербурзі, був придворним церковним співаком, складав музику до своїх віршів.
- У 1750 році в рамках російської місії Сковорода виїхав за кордон і три роки подорожував Угорщиною, Словаччиною та Польщею, відвідавши Братиславу, Відень і Будапешт, відвідував університети і слухав лекції відомих професорів, працював у бібліотеці, досліджував філософські твори. , розмовляючи кількома мовами, дискутуючи з науковцями з різних країн.
- Г. Сковорода під час своїх мандрівок невіддільний від сопілки.
- У 1753 р. повернувся в Україну, щоб викладати поезію в Переяславській академії. Він писав байки і викладав стародавні мови. Сковорода написав підручник з етики. Невдовзі через догани йому довелося залишити академію.
- У 1754—1759 роках жив у селі Коврай на Переяславщині як учитель поміщика Степана Томари. Він написав чимало віршів у поетичній збірці «Сад Божественних пісень». Працював викладачем Харківської академії (спочатку з поетики, згодом з етики). Викладаючи в Харкові, написав "Байки Езопові" (1760 р) латиною та українською мовою, написав дві вступні лекції до моральних уроків етики.
- У 1769—1774 рр. Сковорода написав збірки байок у прозі «Байки харькіські», «Бесіду, названу двоє, про те, що блаженним бути легко», «Діалог, чи Розмова про стародавній світ», а також «Розмова п’яти подорожніх про справжнє щастя в житті», «Кільце», «Розмова, звана алфавіт, чи буквар світу».
- У 1775 – 1776 роках були написані твір «Книжечка, названа Si-lenus Alcibiadis, сиріч Ікона Алківіадська («Ізраїльський змій») та «Книжечка про читання святого письма, названа Дружина Лотова»
- У 1785 році Сковорода зібрав у «Сад божественних пісень» 30 віршів різних періодів.
- У 1787 році він написав «Вдячного Еродія» і «Убогого Жайворонка», а у 1791 році завершив філософський твір «Діалог. Ім’я йому — Потоп зміїний».
- З 1769 року Сковорода вів кочовий спосіб життя, вільний від спокус різноманітних посад і чинів. Філософи завжди йдуть до звичайних послідовників. У нього не було нічого, крім книг, рукописів, люльки в полотняному мішку та палиці, і він навіть не хотів мати власного будинку та постійного житла.
- У 71 році поет пройшов триста поверхів до Орловської області, де жив його учень і друг Михайло Ковалинський, і передав йому рукопис свого твору. Повернувшись, зупинився в селі Іванівці, був веселий і балакучий, а згодом зайшов у город і почав копати яму біля дороги. «Що ти робиш, Григорію?» — здивовано запитали друзі. «Але я копаю собі могилу, бо настав мій час».
- Помер 9 листопада 1794 року в селі Пан-Іванівка (нині Сковородинівка) Золочівського району Харківської області. Напис на його надгробку (як епітафія). Спадщина композитора, поета та філософа Григорія Савича Сковороди є дорогоцінною спадщиною української нації та світової культури.
Всі аудіокниги українською цього автора Ви можете найти на сторінці аудіокниги автора Григорія Сковороди.